Po wizycie francuskich uczniów w naszej szkole nastąpił czas na pobyt polskiej grupy uczniów w SiIle le Guillaume. W pierwszych dniach wymiany uczestnicy poznali plaże Normandii – miejsce największej operacji desantowej wojsk alianckich, otwierającej drugi front działań wojennych w Europie podczas II wojny światowej. Zwiedzili Muzeum Memorial w Caen. Wiele wrażeń przyniosło zwiedzanie stolicy Francji – Paryża. Najpierw górująca nad miastem Wieża Eiffla, następnie bazylika Sacre-Coeur, Wzgórze Montmartre, Plac Vendome, ogrody Tuileries, Plac Zgody i Luwr. Kolejne dni to lekcje w College Saint Coeur de Marie, zwiedzanie Sille le Guillaume (miejsca powstania Błękitnej Armii gen. J. Hallera – patrona naszej szkoły), Muzeum II Wojny Światowej w Conlin i wizyta u mera Conlin, a także wyjazd do stolicy regionu Sarthe - Le Mans. Sobota i niedziela były dniami z francuskimi rodzinami, które m.in. zorganizowały wyjazd do Mont Saint-Michel, parku rozrywki czy piknik familijny na plaży w Sille. Czas spędzony we Francji sprzyjał integracji, poznawaniu historii i kultury francuskiej oraz nawiązywaniu przyjacielskich relacji.

Ogromne podziękowania kierujemy do p. Dyrektora Mikaela Jupin i p. Sabriny Leary za przygotowanie niezwykle bogatego programu wymiany we Francji ! Szczególne podziękowania do p. M. Pokropskiej – Hutek, organizatora wymiany polskiej za ogrom pracy, związanej z przygotowaniem polskiego programu wymiany! Mamy nadzieję, że powodzenie wymiany polsko-francuskiej nakłoni młodszych uczniów do udziału w kolejnych przedsięwzięciach!

Zachęcamy do obejrzenia obszernej relacji z wymiany na szkolnej stronie naszych francuskich kolegów: https://www.facebook.com/pages/category/Middle-School/Collège-Saint-Coeur-de-Marie-2008031272614298/